Archiwum maj 2017


maj 08 2017 Motywy malarskie/rzeźbiarskie w reklamie...
Komentarze: 0

 Chwytem, po który sięgają co raz częściej twórcy reklam jest wykorzystywanie motywów malarskich i rzeźbiarskich w reklamie. Na taki krok zdecydowała się między innymi firma Fred&Ed  - marka zajmująca się produkcją artykułów śniadaniowych dla dzieci. Wykorzystany motyw to dzieło sztuki, a konkretnie portret Mona Lisy autorstwa Leonarda da Vinci. Reklama rozpoczyna się kadrem, w którym możemy zobaczyć wnętrze domu, rodziny. Widzimy scenę, podczas której mama i dwóch chłopców rozpoczynają przygotowania do śniadania. Kobieta krząta się po kuchni, podczas gdy dwoje dzieci zaczyna szykować sobie kanapki z produktami marki Fred & Ed. Rodzinne śniadanie zaczyna przeradzać się w dobrą zabawę. Chłopcy zaczynają bawić się produktami spożywczymi, wyrywać je sobie nawzajem. Sami próbują przygotować kolorowe kanapki. Młodszemu z braci udaje się stworzyć prawdziwe dzieło sztuki. Wydaje się on być dumny ze swojej kanapki. Do chłopca podchodzi mama, która także pragnie zobaczyć jego kanapkę. Mama z zachwytem wpatruje się w kanapkę syna. Oczom widzów ukazuje się talerz, na którym leży kanapka z wizerunkiem Mona Lisy. Straszy brat chłopca również je pod dużym wrażeniem jego dzieła. Na sam koniec reklamy pokazane zostaje logo marki, produkty oraz slogan reklamowy.

Również firma Cadbury’s   produkująca czekoladki Caramilk posłużyła się w swoim spocie reklamowym wizerunkiem Mona Lisy. Spot rozpoczyna się pokazaniem pracowni malarza Leonarda da Vinci, który pracuje właśnie nad swoim nowym obrazem. Po chwili pozująca modelka zaczyna ziewać. Malarz postanawia więc zrobić sobie przerwę i zaprezentować swój najnowszy wynalazek. Modelka w tym samym czasie sięga po czekoladki Caramilk. Po skosztowaniu czekoladek na twarzy Mona Lisy pojawia się tajemniczy uśmiech. Malarz zauważa go i postanawia uwiecznić na portrecie moment, który go zachwycił. Na sam koniec widzowie mogą zobaczyć slogan: CARAMILK, jedna ze słodkich tajemnic życia. Kolejna reklama dotyczy mrożonej pizzy Ristorante. Wykorzystane w reklamie motywy zaliczyłam do dzieł sztuki, ponieważ w tle scenerii znajduje się barokowa rzeźba Gian Lorenzo Berniniego „Fontana di Trevi” oraz Koloseum w Rzymie. Reklama przedstawia fragment z życia. Możemy zobaczyć na niej mężczyznę i kobietę, którzy są właśnie na romantycznej kolacji. Można przypuszczać, że para znajduje się w Rzymie. Para delektuje się pizzą i białym winem nieustannie spoglądając na siebie. W pewnej chwili kobieta spogląda na rzeźbę. Okazuje się, że tak naprawdę za oknem znajdują się bloki, a rzeźba to jedynie obraz z rzutnika. Na koniec spotu zostaje zaprezentowany produkt, slogan reklamowy oraz logo marki. 

maj 05 2017 Postacie kultowe w reklamach
Komentarze: 0

 Wiele reklamodawców decyduje się też na wykorzystanie w swoich spotach tzw. postaci kultowych. Jedną z takich postaci jest słynna aktorka Marylin Monroe, uchodząca za ideał kobiecej urody. Pojawia się ona między innymi w spocie marki Fusion, gdzie towarzyszy jej inna słynna postać – Albert Einstein. Akcja reklamy toczy się w ekskluzywnym ośrodku wczasowym, gdzie odpoczywają turyści. Na dalszym planie widać ogromny statek wycieczkowy oraz rozbawionych ludzi. Marylin Monroe w białej sukience zbliża się powolnym krokiem w kierunku Alberta Einsteina, który od razu ją zauważa. Piękna aktorka mówi naukowcowi, że powinni mieć wspólną córkę. Dziewczynka odziedziczyłaby urodę po matce i bystry umysł po ojcu. Naukowiec zaczyna wyobrażać sobie ich wspólną córkę. Oczami swojej wyobraźni widzi stojącą przy tablicy młodą, śliczną studentkę. Zaczyna jednak powątpiewać w słuszność tego pomysłu i mieć wątpliwości. Monroe nie wydaje się być zadowolona z takiego obrotu sprawy. Widać, że czuje się zakłopotana. Na sam koniec zostaje przedstawiony produkt, czyli napój gazowany IVI Fusion w puszce oraz slogan reklamowy.

Marka Lidl także zdecydowała się na wykorzystanie w swoim spocie wizerunku słynnego noblisty. W jednym ze spotów reklamowych sieci sklepów możemy zobaczyć chłopca, przypominającego wyglądem Alberta Einsteina, który przeprowadza właśnie różnego rodzaju badania w laboratorium chemicznym. Mały naukowiec miesza różnego rodzaju ciecze, posługuje się mikroskopem, szkłem powiększającym i sporządza notatki. W dalszej kolejności zostaje przedstawiona oferta sklepu Lidl oraz produkty przywodzące na myśl postać Alberta Einsteina: mikroskop i zeszyty. Narrator przedstawia niskie ceny produktów marki Lidl oraz ich zalety. Na sam koniec reklamy pojawia się adres strony internetowej oraz slogan. 

maj 04 2017 Motywy baśniowe w reklamach
Komentarze: 0

 W wielu reklamach może zauważyć odwołanie się do motywów kulturowych. Są to motywy baśniowe/bajkowe, malarskie, religijne, mitologiczne i wiele innych. Ja w swoim dzisiejszym wpisie postanowiłam skupić się na reklamach zawierających motywy ze znanych nam bajek i baśni. Pierwszą reklamą, którą chciałabym omówić jest spot operatora telefonów komórkowych Heya. Inspirację do jego powstania stanowiła wszystkim znana bajka o Czerwonym Kapturku. Reklama rozpoczyna się w momencie kiedy dziewczynka z koszykiem w ręku idzie przez las. W tle możemy usłyszeć piosenkę, której słowa opowiadają całą historię. Postać dziewczynki wydaje się być wykonana z plasteliny. Reklama różni się jednak od baśni. Na sam koniec Czerwony Kapturek wpada w sidła kłusowników, z których próbuje się uwolnić. Zdenerwowany Kapturek przeciwstawia się dalszym występom w baśni. Na sam koniec narrator w reklamie przedstawia ofertę sieci telefonów komórkowych i pojawia się logo firmy na czarnym tle.

Kolejną reklamą, w której pojawia się moty baśniowy jest spot marki Simba reklamujący lalkę Roszpunkę. Reklama nawiązuje do bajki Zaplątani Walta Disneya, która z kolei jest interpretacją baśni „Roszpunka”. Lalka swoim wyglądem przypomina bajkową postać. Podobnie jak ona posiada długie włosy, które można odczepiać kiedy się tego zapragnie. W reklamie pojawiają się fragmenty animowanej bajki pt. Zaplątani.

Twórcy spotu marki Regina także zainspirowali się baśnią autorstwa braci Grimm pt. Roszpunka. W spocie została ukazana młoda, zamknięta w wieży dziewczyna, która pragnie przekazać księciu list Nie może jednak tego zrobić, ponieważ jest odcięta od świata. Wieża, w której została zamknięta jest bardzo wysoka. Piękna dziewczyna wpada więc na pomysł, aby umieścić list do wybranka w rolce papieru toaletowego marki Regina. Zamiast swojego długiego warkocza dziewczyna spuszcza więc z wieży papier toaletowy. Rolka przemierza lasy i doliny, aż w końcu trafia do rąk księcia. Książę wyrzuca jednak list do kominka i zachwyca się miękkością i delikatnością papieru Regina. Na koniec spotu zostaje zaprezentowany produkt, marka i slogan reklamowy. 

maj 04 2017 Reklama a płeć
Komentarze: 0

 O tym, że mężczyźni i kobiety różnią się od siebie wiadomo od zawsze. Różnice te są widoczne w sferze fizycznej ale też i psychicznej. Inaczej myślimy, postrzegamy świat. Czy wiedzieliście jednak, że nasza reakcja na konkretne treści reklamowe jest także zdeterminowana przez naszą płeć. Jeśli nie koniecznie musicie to zmienić ! Twórcy reklam, specjaliści od marketingu i promocji, marketingu internetowego już dawno to odkryli i swoją wiedzę na ten temat wykorzystują do tworzenia materiałów reklamowych. Dlatego też reklamy tworzone z myślą o kobietach różnią się zupełnie od tych, które są dedykowane mężczyznom. My w dzisiejszym artykule spróbujemy przyjrzeć się tym różnicom. Po pierwsze inny jest sposób prezentacji produktu w reklamach przeznaczonych dla obu płci. Do kobiet przemawia przedstawienie produktu poprzez prezentację, zapach.  Jako że kobiety przejawiają skłonność do oceniania siebie poprzez pryzmat swojego wyglądu zewnętrznego w kobiecych reklamach perfum występują najczęściej piękne aktorki. Oglądając takie spoty reklamowe kobiety wierzą w to, że dzięki stosowaniu określonych perfum także staną się takie jak one. Ponadto zyskają pewność siebie i powodzenie u płci przeciwnej. Mężczyźni mniej skoncentrowani są na swoim wyglądzie zewnętrznym dlatego też nie przemawia do nich przedstawienie produktu oparte na jego prezentacji. Wolą oni zdecydowanie konkretny, prosty przekaz oparty na treści.

Kobiety preferują reklamy zawierające sceny dotyczące życia rodzinnego lub takie, które posiadają charakter emocjonalny. Mężczyźni z kolei wolą reklamy, w których są pewnego rodzaju elementy brutalne, motyw zabawy, elementy humorystyczne. Co nie znaczy, że nie są oni w ogóle podatni na emocje. Podobnie jak kobiety ulegają oni emocjom tyle tylko, że w mniejszym stopniu, są to też wzruszenia zupełnie innego typu. Dlaczego tak się dzieje ? Otóż u kobiet za odbieranie emocji są odpowiedzialne dwie półkule mózgu, u mężczyzn natomiast jedna. Z tego też powodu mężczyźni mają problemy z mówieniem o emocjach, czego nie można powiedzieć o paniach. Po prostu różnimy się budową naszych mózgów. Wszystko ma oczywiście swoje wady i zalety. Podczas gdy kobiety są bardziej wrażliwe, mężczyźni mają lepszą orientację w terenie i wyobraźnię przestrzenną. To dlatego jeśli chodzi o niektóre grupy zawodowe np. architektów, wśród nich przeważają mężczyźni.

Rozważając zakup danego produktu kobiety i mężczyźni kierują się zupełnie różnymi kryteriami. Posłużmy się przykładem samochodu. Oglądając reklamy samochodu kobiety zwracają uwagę na to czy samochód, który będą użytkować okaże się bezpieczny i bezawaryjny. Ważne jest także to, aby był on ekonomiczny i posiadał duży bagażnik, w którym będą mogły zmieścić się bagaże na wakacje oraz dziecięcy wózek.